Valon Flamuri I Hartës Së Kosovës Me Simbole Serbe Në Protestën Në Beograd Ja Qfarë Thonë Ata

Valon Flamuri I Hartës Së Kosovës Me Simbole Serbe Në Protestën Në Beograd Ja Qfarë Thonë Ata

Në protestën e mbajtur ditën e djeshme në Beograd nga disa grupe protestuesish për masat parandaluese kundër koronavirusit nga qeveria e Serbisë, janë parë edhe flamuj që kundërshtojnë shtetësinë e Kosovës.

Në një video të siguruar nga Radio Evropa e Lirë, shihet duke valuar një flamur me mbishkrimin “Nuk dorëzohemi”, me hartën e Kosovës dhe simbole shtetërore serbe të vendosura në to.

Një hartë të ngjashme ditë më parë e ka publikuar në llogarinë e tij në ‘Instagram’ presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, për të cilën mori reagime të shumta.

Dy protesta të ndara – njëra e organizuar nga pronarë të ndërmarrjeve hotelierike dhe punonjës, tjetra nga anti-vaksinuesit – u mbajtën në kryeqytetin serb Beograd.

Ata u bashkuan më vonë për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj trajtimit të qeverisë të pandemisë, siç raportohet nga mediat lokale.

Lajme