Arabia Saudite nën sulm! Merr flakë depoja e naftës në Xhide pas 16 sulmeve me dronë dhe raketa nga grupi Houthi i Jemenit (VIDEO)
Mediat saudite raportojnë për 16 sulme drejt Arabisë Saudite nga grupi Houthi i Jemenit. Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë me zjarrin e madh që kaploi deponë e naftës në qytetin Xhide.

Një shtëllungë e madhe tymi u pa mbi një fabrikë nafte në qytetin Jeddah të Arabisë Saudite të premten, sipas raporteve të shumta të medieve, menjëherë pasi grupi Houthi i Jemenit tha se do të lëshonte një deklaratë për një operacion ushtarak.

Një burim i Reuters tha se një objekt i sulmit ishte fabrika Aramco.

Huthi të mbështetur nga Irani nuk pretenduan menjëherë se ishin pas sulmit të së premtes, por një postim në Twitter nga një zëdhënës ushtarak më herët gjatë ditës tha se grupi do të shpallte një operacion të “thellë” brenda Arabisë Saudite.

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You cannot copy content of this page