Ky është momenti dramatik kur heronjtë ukrainas hodhën në erë tanket ruse duke përdorur raketa të drejtuara me lazer dhe Javelins. Pamjet e pabesueshme tregojnë një shpërthim masiv teksa një ushtar shmang të hidhet në erë. Një grup operatorësh ukrainas dëgjohen duke brohoritur në sfond. Videoja është marrë nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës së bashku me një deklaratë ku thuhej se sistemet e armëve të përdorura ishin sistemet raketore antitank PTRK “Stugna-P”. Stugna-P është një sistem raketor antitank i gjeneratës së dytë, i drejtuar me lazer, i cili u zhvillua nga byroja e projektimit në Kiev, Luch. Zakonisht lëshojnë raketa të kalibrit 130 milimetra dhe mund të operohen me telekomandë nga një distancë deri në 50 metra.

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.