Një nga liqenet më vdekjeprurëse në botë vrau 1700 njerëz brenda një dite. Dhe tani një liqen edhe më i madh, kërcënon të vrasë miliona. Ja pse.
Me 31 gusht te vitit 1986 u gjeten mbi 700 dhe rreth 3500 bageti u gjeten te ngordhur, pran liqenit Neus ne kamerun, xhdo gjalles brena nje rezeje prej 25 kilometrash nga liqeni u vran dhe incidenti misterioz mori vemendje, disa than nje gje te frikshme shpirti ishte shfaqur dhe mori jeten e gjithato gjallesave dhe njerzve qe jetonin pran liqenit, perderi sa shbkenctaret than qe vdekja ishte shkaktuar nga helmimi i dioksidit te karbonit. Liqeni ishte formuar nga nje krater i vullkanit, dhe u be njjesi e presionit te dioksidit te karbonit nen uj. Dioksidi i karbonit u be aq nen presion sa qe shpertheu duke krijuar nje shperthim uji ne ajer, dhe duke shkaktuar ate qe njiheshin shkenctarisht si shperthim Liminik, Nje burr qe i mbijetoi keti infektimi thot qe.. tek sa flisja u bera pa ndjenja nuk munda ta hapja gojen me pas ndjeva dicka te tmershme vajzen time duke gerhitur ne menyr te tmershme, kur shkova ne shtratin e vajzes sime nuk munda te qendroja ne kembe rash dje pastaj nuk ndjeja azgje nga situata, per me teper shiko videon me posht

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.