JERUSALEM – Izraeli planifikon të krijojë një “mur lazer” që do ta bënte vendin të zhvendoset nga investimi i shumave të mëdha në raketa interceptuese në përdorimin e lazerëve me bazë elektrike që janë më pak të kushtueshme.
Sistemi do të jetë funksional deri në vitin e ardhshëm, tha kryeministri Naftali Bennett në fillim të këtij muaji në shpalljen e planit. “Kjo do të na lejojë, në afat të mesëm dhe afatgjatë, të rrethojmë Izraelin me një mur lazer që do të na mbrojë nga raketat, raketat, UAV-të dhe kërcënimet e tjera. Kjo në thelb do të heqë kartën më të fortë që armiqtë tanë kanë kundër nesh,” shtoi ai.
Izraeli ka punuar në teknologjinë e mbrojtjes ajrore me lazer për dekada, duke u kthyer në sistemin taktik të laserit me energji të lartë
“Ne po hyjmë në një epokë të re të luftës energjetike në ajër, tokë dhe det,” tha Brig. Gjeneral Yaniv Rotem, atëherë shefi i Drejtorisë së Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes të ministrisë. Investimet e kërkimit dhe zhvillimit të kryera vitet e fundit e kanë vendosur shtetin e Izraelit ndër vendet lider në fushën e sistemeve lazer me energji të lartë.

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You cannot copy content of this page