Pas më shumë se një muaji, Rusia nuk ka arritur të pushtojë asnjë qytet të madh ukrainas, por konflikti mbetet vdekjeprurës dhe ka vrarë mijëra njerëz.
Zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, koloneli Yuri Ignat, tha për Reuters të shtunën (26 mars) se pilotët e vendit ishin trajnuar për vite me radhë dhe kishin kryer stërvitje të përbashkëta me SHBA. pilotët pikërisht sepse “e kuptuam që mund të kishte një skenar të tillë”. Ukraina tani ka nevojë për avionë luftarakë si F-15 dhe F-16 amerikanë për të plotësuar MiG-29 dhe aeroplanë Sukhoi të epokës sovjetike të vjetër të Ukrainës, tha ai, në mënyrë që të kapërcejë epërsinë numerike dhe teknologjike të Rusisë në ajër.

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.