Xhamia e cila u bombardua nga ushtria Ruse, ne te gjendeshin 34 femij, Reagon Turqia
Rreth 86 qytetarë turq janë strehuar në një xhami në portin e rrethuar jugor të Ukrainës, Mairupol, ndërsa forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë qytetin, tha sot Ambasada e Ukrainës në Ankara, sipas Reuters.

Duke cituar autoritetet lokale, ambasada tha se forcat ruse kishin bombarduar qytetin, përfshirë xhaminë, që nga orët e hershme të mëngjesit. Ai tha se 34 nga shtetasit turq që fshiheshin atje ishin fëmijë.

Ministria e Jashtme e Turqisë nuk komentoi menjëherë. Turqia ka ndihmuar qytetarët e saj të largohen nga Ukraina nëpërmjet autobusëve dhe trenave që nga fillimi i pushtimit rus. Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu ka thënë se 13,719 qytetarë janë evakuuar.

Rusia dhe Ukraina kanë negociuar hapjen e një korridori humanitar për të lejuar kalimin e sigurt për të bllokuarit në Mariupol, por përpjekjet kanë dështuar vazhdimisht këtë javë.

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.